Navigation
Home Page

Monthly Maths Challenge

 

Have a go at Mrs Attia's monthly challenge.

Record your working out and solution on paper and hand into Mrs Attia. Have fun and good luck!

February Maths Challenge        

Two friends buy some chocolate bars. Each bar cost £1.18 There is a special offer on - Buy one bar, get a second half price.

 They buy 5 bars and split the cost equally

                   

 

How much do they each pay?


Top