Navigation
Home Page

Mrs Attia's Monthly Maths Challenge

Have a go at Mrs Attia's  challenge.

Record your working out and solution and email to Mrs Attia at tghobry@gladpark.brent.sch.uk 

Have fun and good luck!

 

September Maths Challenge

Oranges cost 26p each and lemons cost 30p each. Jabril spent exactly £5 on a mixture of oranges and lemons. How many oranges and lemons altogether did he buy?


Top